Kategórie tuningu

18.04.2016

V CarCommunity nájdeš 12 katerórii štýlu úpravy vozidiel. Cieľom je vytvoriť prestížnu komunitu kvalitných projektov a ľudí s rovnakým koníčkom. Preto preferujeme kvalitné úpravy pred preplácanými = Quality > Quantity. 

ACADEMY

Motivačná skupina je určená pre autá s potenciálom, ktoré zatiaľ nie sú v top forme, ale raz by mohli byť. To znamená, že ak máš napríklad clean auto s peknými kolesami ale zatiaľ nemáš zakúpený alebo nahodený podvozok, je to miesto pre teba.

Admini sledujú túto skupinu a veľmi radi posunú auto do riadnej kategórie po doladení na patričnú úroveň.

AUDIO

Audiotuning je čoraz populárnejší, táto skupina je pre ľudí čo neváhajú nacpať do auta čo najviac bateriek z kamiónov aby si potom rozbíjali okná. Stavby sa vyznačujú navonok sériovým vzhľadom no v kufri a zvyčajne aj cez zadné sedačky sú natlačené v bedni subwoofery, tučné medené káble, upravené alternátory, obrovské zosilňovače a 2-3 baterky z Iveca. Vo vytlmených dverách na mieru robené tapacíry s veľa reproduktormi. Autá sú kompletne vytlmené od stropu po spodok a často naberú aj dvojnásobnú váhu a spolu so všetkými komponentami ešte omnoho viac.

dB drag racing - db = decibels of sound pressure level (SPL)

- je súťaž, kde sa súťažiaci snaží dostať z jeho audio sústavy najhlasnejší zvuk vo vnútri auta. Táto súťaž má rôzne pravidlá. Konkrétne veci sa dozvieš tu. Napríklad, súťažiaci musí mať pojazdné auto a pri meraní stojí mimo auta s ovládačom (primárne kvôli bezpečnosti pri extrémnych výkonoch). Súťaž je rozdelená do kategórii podľa výkonu zosilňovača, napr. do 500W, 1000W, 4000W... a EXTREME, kde už prakticky nie je obmedzenie.

Svetový rekord z roku 2015 - kat. EXTREME 3+ [Brazília] Team Hal - 183,4 dB1.

Bass race - súťaží sa na presnosť a citlivosť sústavy.

Súťažiaci sa musí dostať čo najbližšie k určitým hodnotám dB no nemôže ich prekročiť. Napríklad medzi 120 - 129,9dB / 130 - 139,9dB atď.

 

 

DECENT

Cieľom je čo najlepší, najkrajší a originálny STANCE = v preklade postoj, inak povedané - VÝZOR auta. Sem patria zníženkári, clean style, euro (európske autá), jdm (japonské autá), ameriky, pickupy, všetko možné... Súčasťou stanceovania je fitment kolies, o ktorom sa dočíťaš v extra článku.

Pri čom robia začiatočníci chybu je, že začínajú od konca - drobnosťami. Vtedy človek ešte nevie aké detajli sa mu budú hodiť k celkovému looku auta a koniec koncov prehnané detaily na sériovom aute vyzerajú smiešne. V prvom rade treba mať auto technicky a funkčne v poriadku. Ak máš, treba začať s poriadnými kolesami - podľa štýlu, ktorým chceš ísť (závodné, decent, oldschool, rare - dvojdielne / trojdielne,...) určite treba investovať viac koruniek do kvalitných kolies, originálnych, overných a renomovaných značiek .. tie sú na scéne cenené a nikdy nestratia na hodnote. Hneď po tom ako sa rozhodneš pre kolesá by mal nasledovať podvozok. Na výber máš od nastaviteľných klasických športových podvozkov v cenovej hladine od 200, po kvalitnejšie okolo 1-2000 eur (K&W, H&R,..) alebo sa rozhodneš pre vzduchový podvozok, kde sa ceny pohybujú od lacnejších kvalitných 1,5-2000 do 5-6000 eur (Airlift, Accuair, HPS,..). Existuje mnoho typov a komponentov, je to už iba na tebe pre aký sa rozhodneš a ktorý si môžeš dovoliť. Po nahodení podvozku uvidíš, ako sa zmení celkový vzhľad auta a ver mi, budeš oveľa spokojnejší ako keď si kúpiš super brutálne čínske ledkové svetlá lebo chceš mať ledky ako majú audiny. Tu si treba uvedomiť, že scéna cení orginálne príslušenstvo, inžinieri v automobilkách strávia veľmi veľa času a minú veké peniaze na testovanie a spracovanie kvalitných komponentov. Aftermarket komponenty niekedy vyzerajú super, no spravidla to je výnimka. Po doladení podvozku a kolies, môžeš začať s detajlami. Prípadne pimpovať výkon, interiér, exteriér, audio...

DRIFT

Kategória pre drifterov. Je jedno či si profesinál alebo streetracer v tejto kategórii ľudia jazdia bokom, pritom sa snažia vyzerať čo najlepšie. Pokiaľ vieš driftovať na predokolke pridaj sa tiež.

DUB

Kategória je známa najmä 20 a viac palcovými kolesami. Prevažujú americké autá či lowrideri s obrovskými kolesami. Rátajú sa aj iné autá s obrovskými kolesami a je jedno či európske, americké alebo ázijské autá / decent / stance / SUV..

MUSCLE

Predovšetkým americké, nové či staré autá. Vyznačujú sa veľkými bublajúcimi objemami, ktoré si všetci radi vypočujeme. 

 

OFFROAD

Veľmi zaujímavá kategória. Offroadingu sa v poslednej dobe venuje dosť veľa ľudí a teší sa záujmu, no zväčša sa títo ľudia verejne moc neukazujú, čo je celkom škoda. Zaujímavé stavby nových či starých vozidiel, lift-kity (zdvihnuté podvozky), offroadové gumy, zvýšené nasávania vzduchu, oceľové rámy, svetelné rampy, navijáky... určite vyzerajú zaujímavo a ešte zaujímavejšie v akcii.

Offroading ako súťaž ma viacero typov2:

OLDSCHOOL

Staručké autá v top forme. Do tejto kategórie evidujeme upravené autá starších ročníkov a veretány. Väčšinu tejto kategórie tvoria znížené a dobovo upravené autá.

RAT

Kategória sa vyznačuje cielenými hrdzavými úpravami a "dirty" stylingom. Auto musí mať ale dobrý stance, v opačnom prípade to vyzerá skôr tak, že sa o auto nestaráš. Ak si na auto nahádžeš všetky odpadky a kovošrot čo nájdeš bez toho aby malo auto patričný look.. nebude to na začiatok ta správna cesta a ľudia sa budú na teba pozerať divno.

SUPERCARS

Športové exotiky, nie sú nutné úpravy, no potešia o to viac.

PERFORMANCE

Kategória pre tých, ktorých prioritou je výkon a jazdné vlastnosti. Oceňuje sa motorová zástavba ako napríklad väčšie turbo, vstreky, veľký IC, upravený soft, namieru výfukový systém, zvody... v interiéri ochranná klietka (rollcage), športové sedačky (škrupiny) a iné. Poznávacím znakom sú široké gumy, bodykity, krídla, vykuchaný interiér kvôli hmotnosti a iné.. Do tejto kategórie zaraďujeme profesionálne, závodné vozidlá aj street-legálne stavby či swapy.

EXTRA

Ak máš špeciálne aspoň 1 kolesové vozidlo, RC Drift, vytunený traktor, raketový kamión, jachtu na kolesách, pojazdnú gaučovú súpravu.. a myslíš si, že je zaujímavé sa oň podeliť, budeme radi ak sa pochváliš.

__________________

1http://www.termpro.com/asp/worldrecords.asp?ListMethod=2&Format_ID=1&Season_Select=2015

2https://en.wikipedia.org/wiki/Off-roading#Recreational_off-roading

offroad fotky od 4x4life.sk , Facebook

fotky CarCommunity, Google

 

 

Autor: admin


Komentáre
{{ comment.name|capitalize }} - {{ comment.created_at }}
{{{ comment.comment|makeLinks }}}
HORE