Čo vieš o driftovaní ?

18.11.2016

Driftovanie ako technika riadenia vozidla, kedy vodič zámerne dostane auto do kontrolovaného pretáčavého šmyku, čo spôsobuje stratu trakcie na zadnej náprave pričom kontroluje rýchlosť, uhol a smer jazdy. Ako motoristická disciplína, kde sa súťaží v najlepšom prejazde vyznačenej trate.

Počiatky a techniky

Úplne presný vznik driftovania nie je známy, no Japonsko bolo prvé, ktoré stálo za zrodom driftovania ako motoršportu v 70. rokoch, kedy sa počas pretekov diváci tešili z dymu spálených gúm.

高橋 国光 Takahashi Kunimitsu1 je japonská motoršportová legenda, a je považvaný za otca driftingu. V roku 1970 vynašiel dve techniky driftovania2 : "lift-off" a "clutch-kick".

1. Lift-off - "vzlietnutie / odlepenie sa"
Technika, kde vodič pracuje najmä s volantom a silnými brzdami. Keď sa vozidlo dostane do zákruty, uvedie auto do šmyku prudkým trhnutím volantu do protismeru a silnými brzdami prenesie váhu dopredu čo spôsobí stratu trakcie na zadnej náprave. Následne primeraným pridávaním plynu a prácou s volantom do smeru jazdy sa koriguje drift.

2. Clutch-kick - "kopnutie"
Technika, kde vodič pracuje najmä so spojkou a plynovým pedálom. Vo chvíli, keď vodič vojde do zákruty / línie, veľmi prudko pridá plyn a vo vysokých otáčkach pustí spojku čo spôsobí náhlu stratu gripu. Následná korekcia volantom a práca s plynovým pedálom koriguje drift. Pri tomto štýe sa nepoužívajú brzdy.

Corner Entry / Apex - ideálna stopa driftovanej zákruty - v ktorej sa minimalizuje vzdialenosť vozidla od vnútornej hrany zákruty pre zachovanie čo najvyššej prejazdnej rýchlosti a najbližšieho bodu k danej zákrute alebo bodovaciemu kúželu / prekážke. Apex - Rozlišujeme na skorý a neskorý3.

  1. Earlier - "skorý" - vchádzame plytkejšie a rýchlejšie do zákruty, kedy nás viac vynesie čo spôsobuje pomalšie rozbiehanie
  2. Later - "neskorý" - vchádzame hlbšie a pomalšie do zákruty, následne nás menej vynesie a môžeme skorej akcelerovať von zo zákruty.

 

土屋 圭市 Keiichi Tsuchiya4, známy ako "Drift King(ドリキン - Dorikin) - je legendárny japonský drifter, ktorý spojil svoje skúsenosti z driftovania v japonských horách s Takahashiho technikami driftu. Keiichiho auto je Toyota AE86 Sprinter Trueno, ktoré sa vďaka tomu stalo ikonou tohto športu nie len v Japonsku. Keiichi oproti iným (japonským) drifterom nepochádzal z bohatej rodiny a svoju reputáciu získal najmä v street racingu, kde sa stal undergroundovou legendou. Neskôr sa prepracoval medzi profesionálnych jazdcov, no stále sa venoval aj nelegálnemu street racingu, čo sa mu v niektorých prípadoch vypomstilo suspendáciou z pretekov.

Keiichiho legendárne video "Pluspy" z roku 1987, ktoré inšpirovalo mnoho street drifterov po celom svete.

Drift ako motoršport

Pri driftovaní sa hodnotí mnoho aspektov ako napríklad: línia, uhol, rýchlosť a dymivosť (show faktor), vzdialenosť od lídra, clipping pointu (kúžel, stena, prekážka okolo ktorej sa driftuje čo najtesnejšie) ... Hodnotenie robia viacerí odborní rozhodcovia (judges), ktorí sú rozhodení po trati v zákrutách s dobrým výhľadom, prípadne na vyvýšenom stanovišti, a sledujú svoju sekciu / trate. Následne spoločne vyhodnotia jazdu a udelia body.

či vozidlo drží určenú stopu zákruty

uhol nájazdu, uhol prejazdu zákruty a vytočenie kolies - viac = lepšie

rýchlosť vjazdu, prejazdu a výjazdu zo zákruty - rýchlejšie = lepšie

show faktory sú napríklad:

Štandardne je súťaž rozdelená na dve časti tréning/kvalifikácia a finálové jazdy.

Tréning je nebodovaný tréning danej trate a kvalifikácia pozostáva zo sólo jazdy známej ako Tansō (単走:solo run), kde jazdci jazdia osobitne pred rozhodcami, ktorí udelujú body za jazdy a zostavujú TOP 16 jazdcov do finále. 

Finále pozostáva zo stíhacích dvojíc - tandemov, známych ako Tsuisō (追走:chasing race). Battle pozostáva z dvoch jázd pričom je jeden líder a druhý follower. Ten musí kopírovať drift a byť čo najbližšie k lídrovi. 

Battle majú určité pravidlá:

Rozhodcovia za každú jazdu rozdelia medzi jazdcov po 10bodov, zvyčajne jeden jazdec prevažuje, no niekedy sa stane, že rozhodcovia udelia 5-5 alebo sa nezhodnú. V tom prípade možu nariadiť druhé kolo. Postúpi jazdec s vyšším súčtom bodov. Eliminácia vyústi až do finále. Presné pravidlá sa môžu líšiť vzhľadom na región, konkrétny šampionát atď..

Autá

Všeobecne sú to ľahké až stredne ťažké autá so zadným náhonom, prípadne AWD uprevené na RWD. Medzi najpopulárejšie patria Mazda RX7, Toyota Supra, Nissan 350Z, BMW M3, Toyota Corolla AE86, Nissan Skyline R33/34, Nissan 200SX S13/14/15, Chevy Lumina SS/Pontiac GTO, Mercedes C63 AMG, Ford Mustang, Toyota Soarer/Lexus SC,...

Kategórie

Presné rozdelenie do kategórii závysí od konkrétneho šampionátu. Všeobecne sa ale rozdeľuje na kategóriu STREET a PRO. Rozdelenie je buď podľa objemu alebo výkonu motora. Mierne rozdielne sú aj bezpečnostné prvky ako nepovinná / povinna ochranná klietka, kombinéza, prilba, technické prvky automobilu, osvetlenie..

Napríklad v európskom šampináte King of Drift Europe sa driftuje iba na európsky schválených gumách "E" a zakázané sú slicky. Musí byť aspoň jedno brzdové svetlo, v kategórii PRO je povinná ochranná klietka s certifikátom FIA, ťažné oká musia byť vpredu aj vzadu a označené šípkami a povolené sú drift taxi jazdy... atď.

Zaujímavé šampionáty

King of Touge, King of Nations, King of Asia, King of Europe, Drift Grand Prix, Driftmasters GP, Formula Drift, Red Bull Drift Shifters, Ultimate Drift Series, Adria Drift Series, Drift Allstars, Czech Drift Series,..

 

____

foto: en.wikipedia.org, Google.com, japanesestation.com, themustangsource.com, ThePhotoWatcher, deviantart

spracované z https://en.wikipedia.org/wiki/Drifting_(motorsport)

 

 

Autor: admin


Komentáre
{{ comment.name|capitalize }} - {{ comment.created_at }}
{{{ comment.comment|makeLinks }}}
HORE